Ekonomi

Çin öncülüğünde kurulan AIIB’nin Kanada İletişim Direktörü görevinden istifa etti.

Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AIIB) Kanada İrtibat Müdürü Bob Pickard, Çin liderliğindeki çok uluslu bankanın Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından yönetildiğini ve kontrol edildiğini savunarak görevinden istifa etti.

Pickard, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Bankaya Komünist Parti üyeleri hakim ve akla gelebilecek en zehirli kültüre sahip. AIIB üyeliğinin ülkemin çıkarlarına hizmet ettiğine inanmıyorum.” sözlerini kullandı.

Financial Times’a açıklama yapan Pickard, ÇKP üyelerinin banka içinde “gizli polis teşkilatı” gibi hareket ettiğini iddia etti.

Pickard, kişisel güvenliğinden endişe duyduğu için bankanın merkezinin bulunduğu Pekin’den ayrılarak Tokyo’ya gittiğini belirtti.

Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Pickard’ın iddialarının ardından Kanada’nın AIIB ile ilişkisini “derhal durdurduğunu” ve konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Ottawa’daki Çin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Pickard’ın iddialarının “tamamen yalan ve sansasyonellik” olduğu ileri sürüldü.

AIIB’nin önemli bir üyesi olarak Çin, her zaman çok uluslu yapının kural ve prosedürlerine uyar ve Banka Konseyi ve yönetim kurulu gibi çok taraflı mekanizmalar aracılığıyla karar alma süreçlerine katılır.” terimler kullanıldı.

AIIB’den yapılan açıklamada, banka hakkında ileri sürülen iddiaların “asılsız” ve “hayal kırıklığı” olduğu belirtilerek, “Çok taraflı misyonumuzla gurur duyuyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

2016 yılında Çin’in öncülüğünde kurulan AIIB’nin Avrupa ve Latin Amerika’daki çoğu ülkenin yanı sıra Asya ve Pasifik bölgesi ülkelerinden üyeleri bulunmaktadır.

Uluslararası kredi ve finans kurumları, Dünya Bankası ve IMF’nin potansiyel rakibi olarak görülen bankanın yönetiminde yüzde 26,5’lik payla en büyük oy hakkını Pekin elinde tutuyor.

Bankanın yönetim kurulu başkanlığını Çin eski Maliye Bakan Yardımcısı Jin Liçin, yardımcısı eski İngiltere Hazine Bakanı Danny Alexander yapıyor.

Kanada, 2018 yılında bankaya üye oldu.

Kanada’da Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti hükümeti, Çin’in ülkedeki federal parlamento seçimlerine örtülü olarak müdahale etmeye çalıştığı iddiaları nedeniyle eleştiri konusu olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu