Haber

Grip Semptomlarıyla Hastaneye Giden Adamın Ölümcül Bir Hastalığı Olduğu Görünmesi Tıp Dünyasını Şok Etti

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan bir adamın kene ısırığı nedeniyle ölümcül bir hastalığa yakalandığı duyurulmuştu. Detaylar içeriğimizde. ?

İçeriğimiz teşhis amaçlı değildir ve bu amaçla tasarlanmamıştır. Bu belirtilere sahipseniz uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Kaynak:https://www.thesun.co.uk/health/23284…

Son zamanlarda doktorlar, bir kene ısırığının bir erkekte ölümcül bir ortaçağ hastalığına neden olduğunu keşfettiklerinde şok oldular.

35 yaşındaki Michael Kohlhof, mide rahatsızlığı ve ateş de dahil olmak üzere grip benzeri semptomlar geliştirdikten sonra Haziran ayında ABD’nin Teksas eyaletinde hastaneye kaldırıldı.

www.thesun.co.uk

Sadece birkaç saat sonra adamın durumu hızla kötüleşti ve acilen yoğun bakıma alındı.

Ertesi gün Michael’ın organlarının septik şoka girip iflas etmeye başladığı öğrenildi ve bu ölümcül durumun vücudun bir enfeksiyona aşırı tepki vermesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Doktorlar adamı solunum cihazına bağlayarak, diyalize sokarak ve antibiyotik gibi ilaçlar vererek adamı hayatta tutmayı başardılar.

Sonraki haftalarda, Michael’ın ayak parmakları, ayaklarının bir kısmı ve elleri, doku ölümüne neden olan sepsisin bir komplikasyonu olan kangren nedeniyle kesildi.

Doktorlar, hastalığına bit, pire veya akarların yaydığı bir enfeksiyon olan tifüsten kaynaklandığını keşfettiler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre tifüsün semptomları arasında ateş ve titreme, vücut ve kas ağrıları, iştahsızlık ve kusma yer alır.

Tedavi edilmezse karaciğer, böbrekler, kalp, akciğerler ve beyin dahil olmak üzere bir veya daha fazla organda ciddi hastalığa ve hasara neden olabilir.

İçeriğimiz teşhis amaçlı değildir ve bu amacı gütmez. Bu belirtilere sahipseniz uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu