Haber

İsrail Parlamentosu, Filistinli milletvekillerinin oturumlara katılımını askıya aldı

İsrail Parlamentosu (Knesset), Filistinli İsrail vatandaşlarını temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku’ndan iki milletvekilinin “İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin açıklamaları” nedeniyle Knesset oturumlarına katılımını geçici olarak askıya aldı.

Haaretz gazetesinin haberine göre, Ortak Arap Listesi milletvekilleri Yaver Tuma Süleyman ve İman Hatib Yasin, “İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin açıklamaları” nedeniyle iki ay süreyle Meclis oturumlarından uzaklaştırıldı.

Kararda, iki ay boyunca Knesset oturumlarına katılamama ve bir ay boyunca Parlamento Komisyonlarının çalışmaları yer alıyor. Kararda ayrıca iki milletvekilinin maaşlarından “iki haftalık kesinti yapılacağı” belirtildi.

Tuma Süleyman, İsrail’in saldırılarına ilişkin X sosyal medya platformunda şunları paylaştı:

“Gazze’deki görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ne fosfor bombalarıyla saldırdı. İnsani koridorlardan kaçmaya çalışanlara da ateş açtılar. Hala ordunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğu konusunda ısrar ediyorlar. masum insanlara zarar vermez ve hastanelere saldırmaz!”

Knesset üyesi İman Hatib Yasin de 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden başlatılan saldırıyla ilgili olarak, “Görüldüğü gibi hiçbir çocuk öldürülmedi ve hiçbir kadına tecavüz edilmedi.” Bir açıklama yaptı.

Meclis tarafından alınan söz konusu karara ilişkin henüz hiçbir milletvekili bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu