Haber

Bakan Yumaklı: Depremzedelere 14 milyar TL tarımsal destek ödemesi yapıldı

Bakan Yumaklı: Depremzedelere 14 milyar TL tarımsal destek ödemesi yapıldı

TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminden etkilenen illerde afetin ilk anından bu yana çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destek ödemesi yapıldığını bildirdi. Tarımsal üretimde ülkenin can damarı olan bölgede üretimin kesintisiz devam etmesini sağlamak amacıyla 2023 yılında üreticilere yönelik çalışmalar yapıldı. .

Bakan Yumaklı, 11 ili etkileyen 6 Şubat depreminin yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamada, felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi. Derin acıları geride bırakan felaketin ardından ülkenin yaraları sarmak için tek vücut olarak seferber olduğunu hatırlatan Yumaklı, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak depremin ilk anından itibaren AFAD ile koordineli çalıştıklarını vurguladı.

‘DEPREMLERDE ÜRETİCİLERİMİZE HER ZAMAN DESTEK OLDUK’

Dünyada ‘yüzyılın felaketi’ olarak adlandırılan büyük yıkıma rağmen bölge halkının zor şartlarda bile üretmeye devam ettiğini vurgulayan Yumaklı, “Bakanlık olarak çiftçimizin yanında olduk. Üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli her türlü desteği sağlıyoruz, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.” .

Bu çalışmalar kapsamında 6 Şubat depreminden etkilenen illerde üreticilerin mağdur olmaması adına başta tarımsal destekler olmak üzere pek çok uygulama ve düzenlemeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 2023 üretim yılı için iş değişikliği başvuru süresi uzatılarak deprem bölgesindeki çiftçilerin tarımsal takviyelerden faydalanmasında yaşanabilecek olası mağduriyetlerin önüne geçildi. İllerimizde ise; Afet bölgeleri ve diğer illerde üreticilerin zamanında başvuru yapamayacakları ve birçok projede destek ve desteklerde gecikmeler yaşanabileceği öngörülüyor” Hibe başvuru süreleri uzatıldı. Yine deprem felaketinden etkilenen illerimizde mazot gübre desteği kapsamında birebir ödeme nakit yapılarak çiftçilerimizin ihtiyaçlarına yönelik harcama kolaylığı sağlandı. Bu kapsamda deprem bölgesindeki çiftçilerimize toplam 2 milyar 900 milyon TL mazot gübre desteği ödemesi yapıldı.”

‘ÜCRETSİZ HAYVAN DAĞITIYORUZ’

Yumaklı, depremden etkilenen 11 ilde hayvanları telef olan ve tarım sigortası olan üreticilere devlet destekli Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında 37 milyon TL hasar tazminatı ödendiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Depremden etkilenen illerimizdeki üreticilerimizin üretime devam edebilmeleri için yağlı tohumlu bitkiler üretiminin artırılmasına yönelik Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında 127 milyon TL ödenek ayrılarak dikim ile ilgili faaliyetler yürütüldü, baklagiller, tahıllar ve sebzeler. Deprem bölgesinde bitkisel üretim kesintisiz devam etti.” Bunun için Bakanlığımız, gübre sevkiyatlarında deprem bölgesine öncelik verilmesi ve bölgeden gelebilecek ek gübre taleplerinin acilen karşılanması amacıyla gübre üreten firmalarla temasa geçerek bir uyum süreci gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘depremde hayvanları telef olan vatandaşlarımızın tüm kayıpları birebir karşılanacaktır’ talimatı doğrultusunda depremden etkilenen illerimizde, yetiştiricilerimize ücretsiz hayvan dağıtımını tamamladık. Bu kayıpların yerine büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları ve arı kovanları telef oldu. Bu kapsamda toplam 909 milyon TL maliyet; 5 bin 804 büyükbaş, 43 bin 317 koyun, 549 bin kanatlı hayvan ve 26 bin 318 arı kovanını yetiştiricilerimize ücretsiz teslim ettik. Ayrıca deprem bölgesindeki 10 bin 328 arıcıya 5 bin 358 ton yemlik şekeri ücretsiz dağıttık. “Yine hayvancılık kapsamında depremden etkilenen illerimizde yetiştiricilerimize 1 milyar 372 milyon TL yem takviyesi ödendi.”

DEPREM BÖLGESİNDE 10 MİLYON DOZ ÜCRETSİZ Şap Aşısı

Deprem bölgesinde hayvan sağlığının korunması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Yumaklı, “Yaklaşık 60 milyon TL’ye mal olan 5 milyon doz büyükbaş hayvan şap aşısını bu illerimizde ücretsiz uyguladık. Genel hayatı etkileyen afet bölgeleri olarak ilan edildi. Bu uygulama 2024 yılında da devam edecek. Böylece 2 yılda 145 milyon doz ilaçlanmış olacak.” “TL tutarındaki yaklaşık 10 milyon doz aşı Bakanlığımızca ücretsiz olarak uygulanacaktır” diye konuştu. Yumaklı, ayrıca Çayır Mera Islah ve Yönetim Projeleri kapsamında çiftçilerin çoban ve hayvan çadırı, yemlik, kundak ve çoban çantası ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla toplam 50 milyon TL bütçeli bir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Meralarda hayvancılık yükseltin ve aşağıdaki değerlendirmeleri yaptı:

“Bakanlığımız iş birliğiyle deprem bölgelerindeki yetiştiricilerimizin pazarlanma imkanı bulamayan çiğ sütleri, üretici örgütlerine ve özel şubelere yönlendirildi. Böylece bugüne kadar 431 süt toplama konusunda uyum sağlandı. Bölgedeki süt işletmeleri ve yetiştiricilerin ürettiği bin ton sütün üretime dönüştürülmesi Yine Bakanlığımız iş birliğiyle depremde barınakları zarar gören hayvanlara 20 bin 351 adet hayvan çadırı/brandası bölgeye gönderilerek dağıtıldı. Ayrıca afet bölgesine 16 bin ton hayvan yemi gönderildi.Ayrıca, sokak hayvanlarının bakımı ve beslenmesi için Bakanlığımız iş birliğiyle Türk Veteriner Hekimler Birliği ve AFAD aracılığıyla yaklaşık 55 ton mama dağıtıldı. depremden etkilendi. dağıtıldı.”

BALIKÇILIK SEKTÖRÜ DESTEKLERİ

Yumaklı, ülkenin önemli tarımsal üretim kalemleri arasında yer alan su ürünleri ve avcılığın depremden etkilenen illerde yürütüldüğünü, bu üreticilerin mağduriyetini önlemek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Yumaklı, “Deprem bölgesinde deniz ve iç sularda faaliyet gösteren toplam 1021 armatöre avcılık faaliyetlerinden kaynaklanan gelir kayıplarının karşılanması amacıyla bir defaya mahsus 11 milyon 300 bin TL destek ödemesi yapıldı. yoksun bırakılmaları ve avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması.”

Depremde üretim tesisleri zarar gören 26 su ürünleri işletmesine toplam 44 milyon 700 bin TL destek ödemesi yapıldığını belirten Yumaklı, depremden etkilenen balıkçılık sektörüne toplam 56 milyon TL destek ödemesi yapıldığını bildirdi.

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ

Bakanlık tarafından yürütülen ve kabul edilen proje bedelinin yüzde 50’sinin ödendiği Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programının (KKYDP) afet bölgesindeki illerde de uygulandığına dikkat çeken Yumaklı, bölgede 1928 projenin tamamlandığını söyledi. 2023 yılında KKYDP kapsamındaki söz konusu iller için 131,8 milyon TL. Hibe desteğinin ödendiğini belirtti. Yumaklı, proje başına 250 bin TL’ye kadar yüzde 100 hibe verildiği Kırsalda Uzman Eller Projesi kapsamında depremden etkilenen illerde 233 projeye 57,3 milyon TL hibe desteği yapıldığının altını çizerek, şunları söyledi: Yürütülen tüm bu faaliyetler çerçevesinde depremin yaşandığı 6 Şubat’ta, “Bugüne kadar afet bölgesindeki çiftçilerimize toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destek ödemesi yapıldı. Tarımsal üretimde ülkemizin can damarı olan bu illerimize üretimin kesintisiz devamını sağlamak için bugüne kadar olduğu gibi her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu projelerinin yer aldığı Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya illerinde IPARD projelerinin hibe fiyatlarına fiyat farkı uygulandığını belirten Yumaklı, “Böylece hibe miktarı 207 projenin bedeli 490 milyon TL’den 710 milyon TL’ye çıkarılarak toplamda 220 milyon TL ilave tutar sağlandı.” “Destek sağlandı” dedi.

ORMANCI VE ORMAN KÖYLÜSÜ

Afet bölgesi ilan edilen illerdeki 3 bin orman köylüsü ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin, 6 Şubat – 31 Temmuz 2023 ortaları arasındaki 11,3 milyon TL tutarındaki ORKÖY kredi borçlarını faizsiz olarak 31 Aralık 2023 tarihine kadar ertelediklerini hatırlatan Yumaklı, şöyle konuştu: : “Depremden etkilenen illerimizdeki ormanlar Köylerde kullanılmak üzere ayrılan 345,3 milyon TL ek deprem ödeneği ile depremden etkilenen illerdeki toplam ORKÖY bütçesi 458,4 milyon TL’ye çıkarıldı. Böylece yüzde 20 oranında artış sağlandı. Bunun bir kısmı 2023 yılında afet bölgesindeki orman köylerimizde bulunan 4 bin 312 orman köylüsü aileye hibe olarak verilecek. Faizsiz ORKÖY desteği sağlandı.”

TARIMSAL SULAMA VE İÇME SUYU VE TAŞKIN KORUMA İŞLERİ

Yumaklı, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle, Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler tarafından afet bölgesindeki barajların detaylı olarak incelendiğini, 110 baraj ve 30 göletin bulunduğunu belirtti. Bu çerçevede denetimler yapıldı. İçme suyu sondajı ve sulama altyapı onarımı ile ilgili çalışmaların da yürütüldüğünün altını çizen Yumaklı, şunları kaydetti:

“DSİ Genel Müdürlüğümüz deprem bölgesindeki Malatya, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde toplam 143 kuyuda sondaj çalışmalarını tamamlayarak saniyede 2 bin 926 litre içme ve kullanma suyu elde edildi. Bakanlığımıza bağlı DSİ Genel Müdürlüğümüzce deprem sonrasında 6 Şubat’ta başlatılan çalışmalarla altyapı projelerinin bakım onarım çalışmalarının büyük bir kısmını tamamlayarak tarım arazilerine yeniden su kazandırdık. Bölgede toplam 56 kilometre uzunluğunda kanallar açtık. 16,7 kilometre sulama kanalı inşa ederek işletme bakım yollarının onarımını tamamladık. Ayrıca Hatay,Gaziantep,Kahramanmaraş’ta işletme ve bakım yollarının onarımını da tamamladık.Toplam 515 kooperatif Böylece Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) rutin faaliyetlerine ek olarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın acil içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması ve tarımın önlenmesi amacıyla Elazığ ve Diyarbakır’daki kuyularda incelemeler yapıldı. Sulamanın aksamaması için yaklaşık 1,2 milyar TL’lik maliyet gerçekleştirildi.

gerçekleştirildiği.”

‘PLANLAMALARIMIZI TİTİZLİKLE YAPIYORUZ’

Yumaklı, tarımsal desteklerin yanı sıra deprem bölgesi için Bakanlığa bağlı kuruluşlarca yaklaşık 6 milyar TL ödenek kullanıldığını belirterek, “Depremden etkilenen yetiştiricilerimiz talep ederse sahipsiz kalan veya çalışamayacak durumda olan hayvanları, Bakımı yapılacak olan vatandaşlar Et ve Süt Kurumu tarafından bölgeden, Toprak Ürünleri Ofisi tarafından afet bölgesindeki Toprak Ürünleri Ofisi tarafından teslim alındı.” “Hububat ve bakliyat alımlarının kota ve tür ayrımı yapılmaksızın yapıldığını özellikle vurgulamak isterim” dedi.

Verimli toprak yapısı ve iklim koşullarıyla ülkenin gıda arz güvenliği açısından stratejik öneme sahip olan bölgede tarımsal üretimin geliştirilmesine yönelik tüm destek ve planlama çalışmalarını titizlikle yürüttüklerini belirten Yumaklı, şöyle konuştu:

“6 Şubat depreminden sonra devlet ve millet olarak bir araya geldik, yaralarımızı hep birlikte sardık. Tarımsal üretimin aksamaması için var gücümüzle çalıştık. İnşallah Bakanlığımızın yeni uygulamalarını hayata geçireceğiz. Bu illerde planlı üretim ve sözleşmeli üretim yaparak bölgenin tarımsal üretimini daha da geliştirip ileriye taşıyacağız.” “Bu süreçte bölgemizin çiftçisi, üreticisi ve işletme sahipleriyle birlikte hareket edip birlikte yolumuza devam edeceğiz. Rabbimiz bu tür felaketlerden bizleri ve ülkemizi her zaman korusun ve bir daha böyle acı günler yaşamasın.”

haber-sincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort